Kluczowa rola prototypowania w rozwoju produktu

Czym powinien być produkt? Odpowiedzią na potrzeby użytkownika. Jak zatem zaprojektować produkt, by ten spełniał oczekiwania grupy docelowej? Który z etapów procesu projektowego jest kluczowy? Dowiedz się i poznaj przykłady realizacji w Lab150.

Prototypowanie - istotny etap procesu projektowego

W sercu każdego innowacyjnego produktu leży unikalne rozwiązanie, które odpowiada na specyficzne potrzeby użytkowników. Rozwój produktu jest procesem, który wymaga nie tylko iskry kreatywności, ale i głębokiej wiedzy technologicznej. To sztuka równoważenia pomiędzy innowacyjnością a dogłębnym zrozumieniem materiałów, nowoczesnych technologii i preferencji konsumentów. W tym skomplikowanym i złożonym procesie etap prototypowania jest kluczowy, otwiera bowiem przestrzeń do eksperymentowania, testowania i doskonalenia koncepcji przed jej masową produkcją.

Prototypowanie przedstawia tradycyjne pojęcie testowego etapu; staje się areną innowacji i eksploracji różnorodnych materiałów i metod produkcyjnych. Jest to czas, kiedy potencjalne wyzwania są identyfikowane i koszty produkcyjne mogą być znacząco obniżone. Synergia zaawansowanych technologii obróbki i zorientowanych na użytkownika zasad projektowania, jakie przedstawia Don Norman w swoim dziele "Design na co dzień", podkreśla wartość tworzenia produktów, które są nie tylko przełomowe i zrównoważone, ale i doskonale wpasowują się w codzienne życie konsumentów.

Prototypowanie w praktyce

W Lab150 kompleksowo podchodzimy do procesu projektowego i pomagamy przedsiębiorstwom niezależnie od tego, na którym etapie procesu się znajdują. Jednym z case’ów, z którym mierzyliśmy się w zespole, był projekt skrzyni ze sprzętem do ćwiczeń - siłowni zamkniętej w pudełku. 

Z pozoru prosta realizacja wymagała głębokiej analizy badawczej i projektowej. Wyzwaniem stało się opracowanie kompaktowego układu sprzętu mieszczącego się w skrzyni. Dzięki kilku modyfikacjom i testowaniu prototypów z udziałem użytkowników udało nam się wypracować taki produkt, który producent mógł wprowadzić na rynek, mają pewność, że spełnia on oczekiwania grupy docelowej. Naszym celem było stworzenie rozwiązania na tyle intuicyjnego, aby korzystanie z prototypu było dla użytkowników bezproblemowe i oczywiste. I tak też się stało.

Proces projektowy - gdzie uzyskać kompleksową pomoc w rozwoju produktu?

Zrozumienie i innowacja zorientowane na użytkownika to filary procesu projektowego. W dynamicznym kontekście rozwoju produktów, centra innowacji, takie jak Lab150, odgrywają kluczową rolę, oferując dostęp do najnowszych technologii i przestrzeni badawczych. Dzięki nim możliwe staje się przekształcanie pomysłów w dostępne technologicznie rozwiązania produkcyjne. To właśnie eksploracja i eksperymentowanie, które są sercem prototypowania, umożliwiają dopracowanie projektu i optymalizację procesów obróbczych.

Narzędzia projektanta, takie jak empatia wobec użytkownika, innowacyjność i funkcjonalność oraz zrównoważony rozwój są fundamentami tworzenia nowych produktów. Zrozumienie potrzeb i oczekiwań konsumentów jest kluczowe, podobnie jak projektowanie z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko. Takie podejście nie tylko sprzyja tworzeniu produktów, które są estetyczne i funkcjonalne, ale także promuje zrównoważony rozwój, odpowiadając na współczesne wyzwania ekologiczne.

W procesie tworzenia fizycznego produktu, od koncepcji po prototyp, aż do ostatecznego produktu, płynne przejście pomiędzy etapami jest kluczowe. Każdy krok, oparty na solidnych fundamentach innowacji, zrozumienia użytkownika i zrównoważonego rozwoju, prowadzi do stworzenia produktu, który nie tylko spełnia swoją funkcję, ale także wzbogaca codzienne życie użytkowników i przyczynia się do lepszego jutra.





Stefan Lazar

Tech Project Manager; projektant oraz technolog w prototypowni Lab150. Zdobywał doświadczenie zawodowe na Wydziale Grafiki na Ukrainie (College of Art), a następnie pogłębiał swoje umiejętności, specjalizując się w zakresie wzornictwa przemysłowego na kierunku Domestic / Industrial Design w School of Form. W 2019 roku jego prace można było zobaczyć podczas Łódź Design Days, a w 2022 roku podczas Gdynia Design Days występował z projektem dyplomowym „The OPO Project”. Ekspert w projektowaniu produktów i biegle posługuje się oprogramowaniem do grafiki 2D i 3D. Przez wieloletnie doświadczenie techniczne jest w stanie opracować projekt wzorniczy z uwzględnieniem aspektów technologicznych i wytwórczych.

Previous
Previous

Spotkanie z marką Gamet

Next
Next

Spotkanie z marką Gipsellio